Burak Mısırlıoğlu

Burak Mısırlıoğlu

Mail: burak@rumeligazetesi.com

Nesnelerin Gıybeti

Nesnelerin Gıybeti

Geçmişten bugüne ve bugünden geleceğe insanoğlu her zaman teknolojinin peşinden koşmuş ve koşmaya devam edecektir. Geçmişte insanlar makinelerin birbirleriyle konuşmalarını hep hayal olarak görülmekteydi. Bir çoğumuz geleceğe dönüş filmini izlemiştir. Filmin çoğu sahnesinden hayallerimizi süsleyen teknolojilerden bahsedilmektedir. Filmin bir sahnesinde doktorun evinde alarm çaldıktan sonra çalışan mutfak aletlerinin kurgulanmış bir senaryoyla çalışmasına herkes hayran kalmıştır. Zamanında filmlere konu olan bu hayal Nesnelerin İnterneti (IOT) ile mümkün hale gelmektedir. Bu gelişmeler tamamen insan hayatını kolaylaştırmaktadır. (hatta biraz abartırsak tembelleştirebilir de…) Akıllı evler, akıllı ev gereçleri, uzaktan kontrol edilebilir ya da izlenebilir uygulamalar gün geçtikçe daha da yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. Kurumlarda ise kullanılacak olan uygulamalarla çalışan personellerin hareketlerini izleyebilir ve iş verimliliğini daha iyi ölçebilirsiniz. Özellikle sağlık konusunda kullanılan ve yakın gelecekte kullanılacak olan uygulamalar insan hayatını kurtarabilir boyutta olacaktır.

Her teknolojide olduğu gibi Nesnelerin İnterneti'nde bir takım veri güvenliği, mahremiyet ve güvenlik konusunda açıklara yol açabilir. İnternete bağlı olduğumuz sürece her zaman risk altında bulunmaktayız. Bu riskleri en aza indirebilmek için ise yapılması gerekenlerden birinin uygulamanın kullanıcı sözleşmesini okumaktır. Eğer kendinizi güvende hissediyorsanız uygulamayı kullanmak daha güvenilir olabilir.

Dünya Iot konusunda ilerlerken Türkiye’de dünyanın peşinden ilerlemektedir. Gerek akademik gerekse kurumsal alanda Iot çözümleri her geçen gün daha da gelişmektedir. Şirket olarakta şahıslar ve kurumlar için çözümler geliştirmekteyiz. Dış ortam için araç takip sistemi, personel, ziyaretçi ve envanteri BLE RSSI ile takip sistemi, marketlerde kullanılmak üzere uzaktan değiştirilebilir etiket sistemi, sağlık alanında acil durumu doktora ya da hastaneye bildiren panik butonumuz, enerji sistemlerinin uzaktan kontrolünü yapabilen projelerimiz hızla gelişmekte ve devam etmektedir.  Saymış olduğum ürünlerin alt yapısı ile bir çok probleme de çözüm uygulayabiliriz. Ben açıkcası bu konuda şirketimin ve ülkemin dünya içerisindeki bu yarışta her zaman yer alacağını ön görmekteyim. Kamu ve özel sektöre düşen en büyük görev ise bu yarıştan hiçbir zaman kopmamaktır. Kamu da ise Iot ürünlerine, yeni teknolojilere daha fazla kapılarını açması gerekmektedir.

Burak Mısırlıoğlu

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

Makale Yorumları

  • Mustafa09-12-2019 01:53

    Fiber alt yapı kısa sürede tamamlanamazsa ülke olarak geri kalacağız. Kurumsal Faktörler: Akıllı Toplum. Öğrenen Şehir, Yenilikçi Şehir, Bilgi Kent; Dijital Şehirler, Yapay Zekalı Şehirler; Bunlar içinde ''Akıllı Toplum''a ihtiyacımız olacaktır. IOT Bir çağ açacaktır. Bu fırsatı ilk yakalayan ülkeler, başarılı olacaktır. Geride kalanlar da onları izleyecektir.

  • Hakan11-09-2019 11:43

    Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

Yorum Yazın