Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi: Türk basını ve Türk kamuoyu,terör örgütü DAEŞ’in elinde kalan Telaferli Türkmen kadınlarını görmezden gelmektedir.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi: Türk basını ve Türk kamuoyu,terör örgütü DAEŞ’in elinde kalan Telaferli Türkmen kadınlarını görmezden gelmektedir.

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Telafer halkının terör örgütü DAEŞ tarafından çektiği zulmü başta uluslararası toplum olmak üzere Türk basınında da yer alması gerektiğini ve görmezden gelmemesi gerektiğini ifade etti.

Kerkük’te “Unutmayacağız’’ sloganı ile Telafer’de daha önce terör örgütü DAEŞ’’ten kurtarılan kadın ve çocuklar hakkında yapılan cinayet,haksızlık ve mağduriyet ile ilgili bir konferans düzenlendi.

Konferans, Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi’nin öncülüğünde  yapıldı.

Konferansa, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’nin yanı sıra, Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan, Musul Milletvekili Lilyal Muhammet Ali,Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan,insan hakları örgütleri temsilcileri ve çok sayıda yetkili katıldı.

Konferansa çok sayıda Telaferli kadın,çocuk ve DAEŞ terör örgütü mağdurları katıldı.Konferansa katılan,daha önce terör örgütü DAEŞ tarafından kaçırılan ve çok ağır işkence ve haksızlığa maruz kalan Telaferli kadınların durumları ele alındı,sıkıntıları dile getirildi.

Salihi ayrıca yıllarca maruz kaldıkları sorunların mutlaka yerel ve uluslararası kamuoyuna duyurulması gerektiğinin de altı çizildi.Daha sonra,Irak Türkmen Cehpesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi tarafından düzenlenen basın toplantısında kurtarılan Telaferli kadın ve çocuklara yönelik yapılan haksızlık ve zulümlerden bahsedildi.

Salihi , DAEŞ terör örgütü tarafından mağduriyete maruz kalan Irak’ın tüm etnik ve mezhep gruplarına Hükumeti’n önem vermesi gerektiğine ve bir yasanın çıkarılmasına da vurgu yaptı.

Parlamento’daki Musul Milletvekili Lilyal Muhammet Ali ise yaptığı açıklamada,Telaferli kurtarılan kadın ve çocuklarla sürekli bağlantıda olduklarını,sıkıntılarını dinlediklerini ve yakından ilgilendiklerini aktararak ,kentin gelenek göreneklerinden dolayı bir çok kadın maruz kaldığı sorunlarını anlatmaktan çekindiğini söyledi.

Musul İl Meclis Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan yaptığı açıklamada,şu ana kadar her hangi bir destek ve yardım sunmadığından dolayı Hükumet’i eleştirdi.

Musul Valiliği Kadın İşleri Sorumlusu Sekine Muhammet yaptığı açıklamada,mağdur Telaferli kadınların Kerkük’e kadar gelmelerindeki mesajın bu olayların özünde Türkmen Milleti’ne yönelik bir hedef olduğunu ifade etti.

RUMELİ GAZETESİ

Kaynak:Ajanslar

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sinat-Haftanin bölgesine Operasyon düzenleniyor...Önceki Haber

Sinat-Haftanin bölgesine Operasyon düzen...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara davet...Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara d...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!